Mycie paneli słonecznych – Pytania i odpowiedzi FAQ.

Dobrym pomysłem może być od czasu do czasu odświeżanie paneli w domu, jeśli mieszkasz w obszarze z dużymi cząstkami stałymi w powietrzu. Oto odpowiedzi na niektóre z najczęstszych pytań, jakie właściciele systemów paneli słonecznych mają na temat czyszczenia paneli słonecznych i jak to zrobić bezpiecznie. Chociaż czyszczenie paneli słonecznych może nie być absolutnie konieczne, możesz tracić na wartości i wydajności, nie robiąc tego.


Jak czyścić panele słoneczne?
Podczas czyszczenia paneli słonecznych najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że zarysowanie lub uszkodzenie szkła w jakikolwiek sposób zmniejszy produkcję energii przez panel. Do czyszczenia paneli najlepiej podejść w ten sam sposób, w jaki czyści się samochód.


Czyszczenie paneli słonecznych: czy to w ogóle konieczne?

Twoje panele słoneczne muszą być wystawione na działanie promieni słonecznych, aby wytworzyć energię. Jednak o ile nie mieszkasz w miejscu, w którym jest dużo smogu, kurzu, brudu lub piasku, czyszczenie paneli słonecznych na ogół nie jest konieczne. W większości przypadków okazjonalny deszcz wystarczy, aby naturalnie i bezpiecznie utrzymać panele słoneczne w czystości i wolne od zanieczyszczeń, które mogłyby obniżyć produkcję.


Czy powinieneś sam czyścić panele słoneczne, czy kogoś zatrudnić?

Tak jak w przypadku myjni samochodowej, istnieją profesjonalne opcje czyszczenia paneli słonecznych – Twój instalator może to zrobić nawet za Ciebie, za opłatą.


Czy warto zapłacić za usługę?
Jeśli masz system paneli słonecznych zamontowany na dachu, dobrym pomysłem może być skorzystanie z usługi mycia paneli fotowoltaicznych, choćby ze względów bezpieczeństwa. Usługi sprzątania nie wykonają znacząco innej lub lepszej pracy niż ty sam, ale są wyposażone w bezpieczne czyszczenie i konserwację jednostek dachowych. W przypadku jednostek montowanych na ziemi może nie być opłacalna opłata serwisowa, gdy możesz bezpiecznie i skutecznie wyczyścić własne panele za pomocą węża, odrobiny mydła do naczyń i miękkiej szmatki.


Jakich narzędzi i detergentów powinieneś użyć?
Podczas czyszczenia paneli słonecznych najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że zarysowanie lub uszkodzenie szkła w jakikolwiek sposób zmniejszy produkcję energii przez panel. Do czyszczenia paneli najlepiej podejść w ten sam sposób, w jaki czyści się samochód. Najbezpieczniejszą i najłatwiejszą metodą czyszczenia jest woda demineralizowana nakładane miękką gąbką lub ściereczką. Pomocne może być również użycie ściągaczki do usuwania brudnej wody. Pamiętaj – za wszelką cenę unikaj uszkodzenia lub zarysowania szkła!
W rzadkich przypadkach na panelach mogą pojawić się tłuste plamy. Możesz je znaleźć, jeśli mieszkasz w pobliżu wspólnej trasy ciężarówki lub lotniska, i można się z nimi uporać za pomocą odrobiny alkoholu izopropylowego i szmatki. Należy jednak unikać stosowania silnych płynów czyszczących, ponieważ mogą one powodować powstawanie smug i uszkodzenie szkła.


Jak czyścić panele słoneczne: krok po kroku?
1. Pierwszym krokiem do czyszczenia paneli słonecznych jest ich wyłączenie. Pomoże to zapewnić Twoje bezpieczeństwo i nie uszkodzić sprzętu.
2. Użyj miękkiej szczotki, aby wyczyścić powierzchnię panelu słonecznego z wszelkich zanieczyszczeń powierzchniowych, takich jak brud i kurz.
3. Użyj wody demineralizowanej z max ciśnieniem 30 BAR, aby usunąć pozostałe zanieczyszczenia. Podczas czyszczenia paneli wodą należy unikać używania węża wysokociśnieniowego, ponieważ może to spowodować pęknięcia lub w inny sposób uszkodzić system.
4. Miękką szczoteczką wyszoruj wszelkie pozostałe obszary, na których nadal znajdują się zanieczyszczenia.
5. Po całkowitym wyczyszczeniu paneli monitoruj dane wyjściowe, aby zobaczyć różnicę w wydajności, jaką spowodowało czyszczenie!


Kiedy czyścić panele słoneczne według lokalizacji?
W przypadku silnie zanieczyszczonego powietrza smogiem, konieczne jest częstsze czyszczenie ze względu na dużą ilość kurzu i piasku, które mogą wpływać na czystość paneli słonecznych.
Panele słoneczne w zanieczyszczonych obszarach w pobliżu autostrad, fabryk i lotnisk powinny być również czyszczone częściej, aby uniknąć gromadzenia się pozostałości, które mogą wynikać z pobliskich ciężkich maszyn. W obszarach gęsto zalesionych panele słoneczne również powinny być często dokładnie oczyszczone, aby zapobiec zablokowaniu w wyniku zarośniętej roślinności.

Czy należy usuwać śnieg z paneli słonecznych?
Śniegu na panelach słonecznych na ogół nie trzeba usuwać – zazwyczaj sam się zsuwa. Większość instalacji panelowych jest pochylona pod kątem, a śnieg naturalnie się ześlizguje, gdy się topi. Jeśli na panelach nadal utrzymuje się śnieg, możesz zainwestować w narzędzia, takie jak grabie do paneli słonecznych, które ułatwią bezpieczne usuwanie śniegu z paneli słonecznych. Ważne jest, aby nie używać standardowej miotły, łopaty lub innego niewyspecjalizowanego narzędzia do usuwania śniegu z paneli, ponieważ mogą one porysować szybę panelu i obniżyć produkcję energii.

Czym najlepiej czyścić panele słoneczne?
Woda demineralizowana jest najlepsza do czyszczenia paneli słonecznych.


Czy mogę samodzielnie czyścić panele słoneczne?
Tak, możesz samodzielnie wyczyścić panele słoneczne, napełniając wiadro wodą i używając mydła do naczyń i węża niskociśnieniowego.


Czy można myć panele słoneczne pod ciśnieniem myjką ciśnieniową?
Chociaż mogą być dobre do czyszczenia innych części domu, myjek ciśnieniowych nigdy nie należy używać do paneli słonecznych, aby uniknąć ich uszkodzenia i tworzenia pęknięć.


Jaki jest koszt czyszczenia paneli słonecznych?
Profesjonalny sprzątacz może pobierać od 300-500 zł za czyszczenie paneli słonecznych. Różni się to znacznie w zależności od rodzaju panelu, stopnia czystości i liczby posiadanych paneli. Koszty wahają się od 15 do 20 zł za panel.


Czy czyszczenie paneli słonecznych robi różnicę?
Podczas gdy zanieczyszczenia usuwane w sposób naturalny przez deszcz pomogą, podjęcie wspólnych wysiłków w celu wyczyszczenia paneli doprowadzi do zwiększenia wydajności paneli słonecznych.


Jak często należy czyścić panele słoneczne?
Zaleca się czyszczenie paneli słonecznych co 6 miesięcy do roku w celu maksymalizacji wydajności paneli słonecznych.

ZADZWOŃ